Montessori

 Montessori Felsefesi

header montessori

Montessori, yüzyıllık bir birikimle dünya genelinde 20 binden fazla seçkin okulda benimsenen, kendine güven, gözlem, deneysel öğrenme ve yaratıcılık merkezli bir eğitim modelidir. İtalyan eğitimci Dr. Maria Montessori’nin 1900’lu yıllarda geliştirdiği bu yaklaşım, her çocukta doğal olarak bulunan “soyutlama”, “iletişim”, “keşif”, “çevreye uyum” ve “tekrarlama” gibi eğilimleri çocuk eğitiminin bir parçası olarak etkinleştirir. Doğası gereği çok güçlü bir öğrenme dürtüsüyle hareket eden çocuk, özel olarak tasarlanmış bir ortamda bu öğrenme dürtüsünü özgür bir şekilde hayata geçirir. Montessori okullarındaki “hazırlanmış ortamın” işlevi çocuğun tüm alanlarda bağımsızlığını geliştirmek için “özgür etkinlik” alanı sunarak onun doğal gelişimine olanak tanımaktır. Böylece her çocuğun psikolojik ve kişilik gelişimi bu ortamla etkileşim içinde kendi yaş ve bireysel şartlarına göre en ideal hızda gerçekleşir.


 

Özel eğitim materyali

Montessori modelinin en özgün niteliklerinden biri dünya genelinde tüm Montessori okullarında aynı eğitim materyallinin kullanılmasıdır. Özel olarak tasarlanmış eğitim materyali, duyular, matematik, dil, gündelik hayat ve kültür gibi temel alanlarda, çocukların deney ve gözlem yoluyla öğrenmelerini sağlar. ilk Cizgii de tüm seçkin Montessori okullarında olduğu gibi dünyanın en kaliteli Montessori eğitim araçları üreticilerinden sağlanan yüksek kaliteli eğitim materyallerini kullanıyor.

Fiziksel altyapı ve serbest hareket

Montessori felsefesinde hareket bilincinin gelişmesinde vazgeçilmez bir faktördür. Hareket yoluyla çocuk dış gerçeklik ile iletişime geçer ve düşünme sürecini çalıştırır.

 Ilk Çizgi Kreşinde yapılmakta olan Montessori, çocuklarımıza özgürce hareket edebilecekleri Montessori modelinin en etkili uygulanması için özel olarak tasarlanmış sınıflar, jimnastik, bale gibi etkinliklerin yapılacağı alanlar ve özel bahçesi ile toplamda yaklaşık 1500 m² modern bir yaşam alanı sunuyor.